Vánoční stromeček a správný stojan

V dnešní době se považuje zdobení vánočního stromečku jako tradice, která je s Vánocemi neodmyslitelně spjata.Dochované historické zdroje se rozcházejí v datech i v důvodech zdobení stromečku. Budeme se držet asi nejověřenějších zdrojů z nedávné historie. Zvyk zdobení vánočního stromku v podobě, kterou známe nyní, není až tolik starý, jak by se mohlo zdát. První zmínky o zdobení vánočního stromečku jsou z roku 1570 z Německa. Tehdy se stromky zdobily především ovocem, ořechy a červenými stužkami.

stromeček

Ozdobený vánoční stromek se v Čechách objevil podle dochovaných zdrojů až v roce 1812. O těchto Vánocích tehdejší režisér Stavovského divadla pan Jan Karl Leiblich ozdobil před svou vilou vánoční stromeček, jako překvapení pro své přátele. Říkalo se mu „Tannenbaum". Na stromečku tehdy ještě nesvítily žádné svíčky. Trvalo dalších 30 let, než se tato vánoční tradice rozšířila mezi panstvo a měšťany.

Na venkov dorazila tradice zdobení stromku ještě mnohem později. Do té doby se v mnoha domácnostech zdobila pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev, tzv. chvojka. Na venkově se stromeček zdobil skromně, většinou šlo o doma vyrobené ozdoby. Velmi oblíbené byly různé tvary malovaných perníčků a jiné pečivo, sušené ovoce, jablka, ořechy a fábory. Zřejmě v roce 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky. I přes to, že si vánoční stromeček dlouho hledal svou cestu do českých domácností, tak od konce 19. století patří k neodmyslitelným vánočním tradicím.

Současný vánoční stromeček

Vánoční stromeček má mnoho podob. V různých domácnostech se zdobí hodně pestrobarevně. V posledních několika letech je vidět moderní styl zdobení stromečku do jedné až dvou barev, de facto se v pravidelných intervalech střídají tyto barvy: červená, zlatá, bílá, stříbrná, fialová. Ani v letošním roce nic nezkazíte, pokud sáhnete po některé z těchto barev. Váš stromeček bude stále in. Mnoho rodin se ale vrací i k tradičnímu zdobení stromečku, a tak je možné na něm najít opět perníčky, stužky, ale také dřevěné ozdoby a ozdobičky.

Druhy vánočních stromků

Vybíráme správný stojan na stromekMezi nejoblíbenější druhy stromků patří borovice, jedle a smrk. Tyto stromky je možné najít v mnoha lesních školkách po celé České republice, které se specializují na pěstování vánočních stromků. Nejrozšířenějšími druhy jsou borovice černá, borovice lesní (sosna), smrk pichlavý, jedle kavkazská, jedle obrovská. V posledních letech se prodávají i různé exotické a málo obvyklé jehličnaté stromy, které ale nevyrostly v českých školkách, ale jsou dováženy.

Vybíráme správný stojan na stromek

Na trhu je celá řada stojanů na vánoční stromky. Jsou z různých materiálů - kovové, plastové a dřevěné. Pokud chceme, aby byl stromeček hezký celý, tedy i odspoda, je nutné dbát i na výběr designového a kvalitního stojánku. Zároveň by měl stojan zajišťovat dobrou stabilitu stromku. Stojan vybírejte podle předpokládané velikosti a mohutnosti stromku. Stromeček menšího vzrůstu můžete umístit do smrkového stojanu, který je lehký. Pokud zvolíte přírodní variantu, můžete si ho natřít libovolným odstínem a dotvoříte s ním tak celkový design místnStojan na stromek bukovýosti. Pokud dáváte přednost tvrdému dřevu, můžete stromek umístit do bukového stojanu. Pokud plánujete koupit stromek vyšší (nad 150 cm), vybírejte stojan, který je těžší a větší. Protože se stromky umisťují přes vánoční svátky do vytápěných místností, kde často bývá suchý vzduch, je vhodné mu ke kmenu dodávat vláhu. Stojan by proto měl mít kalíšek na dolévání vody. 

Kalíšek

 

Ať už si vyberete stromek a k němu stojan jakýkoli, věřím, že tím vykouzlíte tu pravou vánoční atomosféru. V článku jsme nezmínili záměrně umělé vánoční stromky, protože i když jsou některé moc pěkné a povedené, tak jsem přesvědčená o tom, že tu pravou vůni dřeva nic nenahradí.

Přeji hezký předvánoční čas a příjemné vánoční svátky!

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info